Najčešći simptomi upale sinusa jesu glavobolja, povišena telesna temperatura i bolna osetljivost prilikom pritiska na čeone kosti iza kojih leže sinusi. Bol se ponekad širi iz sinusa u druge delove i zahvata uši, vrat, gornju vilicu i zube. Pored toga može se javiti i zamućeni nosni sekret, gubitak sposobnosti mirisa, grlobolja i kašalj.
Razlika između upale sinusa i prehlade
Kod prehlade, curenje nosa traje 2-3 dana, nakon čega sledi stanje začepljenog nosa, koje traje još 2-3 dana. O upali sinusa se govori kada prehlada ili infekcija traju 7 ili više dana i razlikuje se od prehlade po bolu glave u čeonom predelu i jagodicama obraza.
Uzrok upale sinusa
Upala sinusa može biti uzrokovana bilo kojim procesom koji onemogućava normalan protok vazduha i drenažu sekreta iz sinusa.
Obična prehlada, alergijske reakcije, kao što je polenska kijavica, potom prekomerna upotreba sprejeva i kapi za nos i dim cigarete su faktori koji dovode do zadebljanja nosne sluzokože, potpunog ili delimičnog zatvaranja malih otvora koji spajaju sinuse i nosne hodnike i nakupljanja sekreta u sinusima. Ovaj sekret je idealna podloga za razvoj bakterija i nastanak bakterijske upale sinusa.
Upala sinusa se po toku bolesti deli na:
– Akutni sinuzitis koji traje do 30 dana
– Subakutni sinuzitis koji traje više od 30 dana, ali manje od tri meseca
– Hronični sinuzitis je onaj gde se simptomi ispoljavaju duže od tri meseca.
Subakutni i hronični sinuzitis obično su posledica neadekvatne terapije akutnog sinuzitisa.
Dakle, uzrok sinuzitisa može biti različit a važno je zapamtiti da se bakterijska infekcija kao uzrok javlja u samo 5% slučajeva kod dece i 2% kod odraslih. Antibiotici se koriste u terapiji samo ako je dokazano da je uzročnik tegoba bakterijska infekcija. U suprotnom, poželjno je koristiti biljne lekove koji svojim aktivnim principima reaktiviraju prirodni odbrambeni mehanizam sluznice respiratornog trakta.
GeloMyrtol® forte je biljni lek koji ima mukosekretolitičko (razvodnjava gust sekret) i sekretomotoričko (stimuliše pokretanje sekreta) dejstvo. Pomaže u iskašljavanju i deluje protivupalno. Upotrebljava se kod ublažavanja simptoma akutnih i hroničnih oblika bronhitisa i sinuzitisa. Sadrži etarska ulja eukaliptusa, limuna, mirte i slatke narandže koji pomažu razmekšavanje i oslobađanje disajnih puteva od gustog sekreta.
Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim lekovima (npr. antibioticima).
Kod akutnih inflamacija uzeti 1 kapsulu 3-4 puta dnevno. Kod hroničnih stanja uzeti 1 kapsulu 2 puta dnevno. Ova terapija se preporučuje i kao terapija održavanja.
Za olakšavanje jutarnjeg iskašljavanja kod hroničnog bronhitisa uzeti 1 kapsulu uveče, pre spavanja. Za primenu kod dece konsultovati nadležnog pedijatra. Za ugodan san, poslednja doza se uzima pre spavanja. Dužina terapije zavisi od simptoma. U slučaju hroničnih respiratornih bolesti, može se koristiti kao terapija održavanja.
Detaljne informacije vezane za upotrebu ovog, kao i bilo kog drugog leka možete pročitati na sajtu https://www.alims.gov.rs/latin/lekovi/pretrazivanje-humanih-lekova/ .