Balansirana ishrana deteta je preduslov za njegovu zdravu budućnost. Dojenje je najpoželjniji način ishrane beba, upravo iz tog razloga, apoteke su mesto, na kom majke mogu da dobiju punu podršku dojenju. U slučajevima kada kod mame ili bebe postoje medicinske kontraindikacije za dojenje, jedini prihvatljiv način ishrane, je adaptirana mlečna formula. Kravlje mleko ne treba davati odojčetu do navršenih 12 meseci. Idealno je da beba isključivo sisa 4-6 meseci, a da se potom počne sa uvođenjem druge hrane. Dojenje može da se nastavi do kraja prve godine, ali i duže, ako to odgovara mami i bebi. Majčino mleko idealno zadovoljava bebine nutritivne potrebe. Dojene bebe ređe imaju infekcije (respiratorne i gastrointestinalne). Postoje dokazi da bebe koje sisaju lakše prihvataju drugu hranu, jer ukusi neke hrane koju jede majka prolaze kroz mleko i tako postaju prepoznatljivi bebi. Majčino mleko je lako svarljivo, osim toga, prevenira alergiju i juvenilni dijabetes, a visok sadržaj laktoze i vitamina C potpomaže resorpciju gvožđa. Za bebu je majčino mleko idealna hrana, kvalitativno i kvantitativno.
Većina žena je u stanju da doji svoje dete, ali dojenje zahteva vreme i strpljenje. Upravo zato apoteke su mesto na kom majka može da dobije savet kako da istraje u uspostavljanju, razvoju i održavanju procesa laktacije.
Pri kupovini prve adaptirane mlečne formule u apoteci, farmaceuti su tu da pomognu majci da objektivno proceni napredovanje odojčeta i donese odluku da li je dohrana opravdana.
Pre odluke o uvođenju adaptiranog mleka savetujemo majku da proveri moguće razloge zbog kojih joj mleko ponestaje. Neophodno je proveriti:
Najlakši način procene opravdanosti dohrane je davanjenje formule nakon podoja i praćenje bebinog ponašanja. Gladna beba će prihvatiti formulu.
Dohranu u prvoj godini života nikada ne treba sprovoditi kravljim mlekom. Kravlje mleko ne obezbeđuje odojčetu sve neophodne hranljive materije i opterećuje ga preteranim sadržajem proteina , natrijuma, kalijuma i hlora, što opterećuje bubrege. Kravlje mleko je siromašno gvožđem, a takođe količina esencialnih masnih kiselina, vitamina E, cinka i drugih mikro elemenata nije dovoljna.
Uvek savetujemo da je potrebno da majka detetu ponudi obe dojke, a tek zatim da mu da adaptirano mleko. Zbog mogućih neželjenih reakcija, formulu je prvi put uvek potrebno dati u toku prepodneva.
Kod davanja adaptirane mlečne formule detetu neophodno je strogo poštovanje uputstva sa kutije:
Posebno je važno da roditelji preduprede gojaznost deteta, jer je činjenica da odojče na veštačkoj ishrani ima veće šanse da postane gojazno. Rešenje ovog problema je u poštovanju količine adaptiranog mleka koju detetu treba dati i poštovanju formule: 150 ml +/- 10% ml/kg/24h (150 ml adaptiranog mleka po kilogramu telesne mase detata u toku jednog dana, uz mogućnost odstupanja +/- 10%).
Česta pitanja koja nam majke postavljaju u apoteci u perodu dok je mleko jedina hrana deteta se odnose na potrebu davanja vode detetu i dilemu o optimalnim dozama vitamina D koje dete treba da unosi.
Odojče treba ponuditi vodom. Ako je optimalno dojeno ili hranjeno formulom, ukoliko je zdravo i ako živi u optimalnim termičkim uslovima, ponuđenu vodu će najčešće odbiti. Ako je žedno dete će vodu prihvatiti i to treba poštovati.
Dojene bebe zahtevaju dodatak D vitamina (preporuka je 400 ij/24h), kao i one koje uzimaju do 500ml formule dnavno. Bebama koje dnevno uzimaju 500-1000ml formule treba davati 200ij vitamina D ili 400ij ne drugi dan. Ako uzimaju 1000ml dnevno, dodavanje vitamina D nije potrebno.
Kada beba napuni 4-6 meseci roditelji se sreću sa novim izazovom, a to je uvođenje nemlečne hrane. Postavlja se veliki broj pitanja: kada početi, koja pravila poštovati, čime početi i čime nastaviti?
Prva dilema svakako je, kako prepoznati znake kojima beba pokazuje da je spremna za uvođenje nemlečne hrane. Ako beba ima 4-6 meseci roditelje savetujemo da obrate pažnju ako beba:
Kada se, na osnovu bebinog ponašanja,donese odluka o uvođenju nemlečne hrane, veoma je važno poštovati osnovna pravila:
Na kraju prve godine odojče treba da ima 5 obroka
Tatjana Milošević, spec. farm
Apoteka Melem