Ako volite životinje i već imate u kući jedno krzneno stvorenje koje vam ulepšava život, nema razloga da to promeni dolazak bebe u kuću. Ljubimac će i vašem detetu mnogo značiti, jer mu može predstaviti mnoge životne lekcije i naučiti ga kako da se odnosi prema životu. Naučiće ga odgovornosti, odnosno, kako je to kada se vodi računa o drugom živom biću koje je potrebno hraniti, šetati, četkati, kupati. Pojačaće mu osećaj samopouzdanja kada vidi kako mu se ljubimac raduje, a vi mu poveravate “ozbiljne” zadatke oko njega. Briga o drugom biću nauči decu nežnosti, razmevanju i saosećanju. Ako je dete nemirno i začikava psa ili vuče mačku za rep ljubimac će ili pobeći ili se pobuniti protiv ovakvog ponašanja, a dete će naučiti da njegovo ponašanje ima i posledice.
Beba stvara sopstvena antitela svaki put kada dođe u dodir sa virusima i bakterijama, ali je potrebno dosta vremena da na ovaj način imunitet u potpunosti sazri. Ako dete razvije alergiju prema psima ili mačkama, ljubimac ne dolazi u obzir. Ali, dete se ne rađa sa alergijama, već one nastaju kasnije u toku života. Neka istraživanja pokazuju da rani kontakt bebe sa psima smanjuje šanse da dete kasnije ima problema sa alergijama, astmom ili gojaznošću. Ovo se dešava zahvaljujući pojedinim vrstama bakterija koje dete “pokupi” sa psećeg krzna ili šapa.
Imuni sistem beba i dece mlađe od 5 godina je nedovoljno razvijen i nesposoban da se lako izbori sa infekcijama, pa životinje koje zbog mogućih težih infekcija (npr. Salmonelom) treba držati podalje od njih su:
Jedan od strahova roditelja u vezi kuca i maca je da dete ne proguta njihovu dlaku. Životinjska dlaka je slična ljudskoj, ne vari se i izbaci preko stolice nepromenjena. Retke su situacije da se unese odjednom velika količina dlaka koja bi napravila opstrukciju u crevima. Ako ljubimac živi sa vama u kući neminovno je da do gutanja dlake dođe, naročito kada beba počne da puzi… rukicama će doticati pod i sve oko sebe, pa i mesto, gde je, možda do malopre, sedela kuca. Onda će prstiće staviti u usta… ova situacija vam može promaći, ali ono što možete učiniti da vaše dete i vaš ljubimac bezbedno budu zajedno su:
Kada beba stigne kući, vaš ljubimac će biti preplavljen novim slikama, zvucima, mirisima. Ovo čudno, glasno stvorenje sada preuzima svu pažnju vlasnika. Da bi promena bila ublažena počnite sa pripremom ljubimca pre nego što beba dođe. Učinite to osnovnim časovima poslušnosti da osigurate da vaš pas ne skače nekontrolisano; da nauči da po potrebi sedne, legne i stane; da uspostavite solidan odgovor na osnovne komande, tako da dođe kada ga zovete.
Ljubimca redovno vakcinišite, čistite od parazita i pružite mu dovoljno fizičke aktivnosti, ljubavi i pažnje i u prisustvu bebe. Kada je ljubimac zdrav, ostajete i vi zdravi.
Olivera Čolić, dipl. farm.
Apoteka PLUS