Osteoporoza predstavlja najčešću metaboličku bolest kostiju od koje boluje čak 8-10% svetske populacije. U slučaju osteoporoze dolazi do progresivnog smanjenja mineralne gustine (mase) kosti, kao i do oštećenja strukture kosti što dovodi do smanjenja čvrstine kostiju, povećava fragilnost kostiju i sklonost za nastanak preloma. Osteoporoza pogađa i muškarce i žene , ali su žene, posebno nakon menopauze, u većem riziku za razvoj ove bolesti. Sa menopauzom smanjuje lučenje ženskih polnih hormona estrogena, koji deluju zaštitno na kosti, pa se povećava rizik od nastanka osteoporoze.
Do osteoporoze dolazi kada je proces formiranja nove koštane mase sporiji od gubitka iste. Ljudsko telo proizvodi novu kost brže nego što se razara stara kost i ukupna koštana masa se povećava. Ovaj proces se usporava nakon 20-ih, a većina ljudi dostiže vrhunac koštane mase sa punih 30 godina. Mogućnost razvoja osteoporoze delom zavisi od količine koštane mase koju ste dostigli u mladosti. Samim tim u periodu rasta i razvoja veoma je važna kvaitetna ishrana tj. unos namirnica bogatih kalcijumom i vitaminom D, umereno sunčanje i redovna fizička aktivnost i vežbanje.
Najčešće se javi bez pojave simptoma i često je njen prvi znak prelom kosti. Ponekad kao simptomi mogu biti prisutni bolovi u kostima, zglobovima i mišićima. Osteoporozu karakteriše i pogrbljenost, kao i gubitak visine više od 4 cm.
Faktori rizika su:
Rana dijagnostika je veoma važna. Ukoliko ste u riziku od dobijanja osteoporoze, možete uraditi merenje koštane mineralne gustine kostiju DEXA metodom, koja rano otkriva promene koštane mase u cilju prevencije preloma i unapređenja zdravlja kostiju.